Samhälls­vetenskaps­programmet

Samhällsprogrammet är en bred utbildning för dig som är intresserad av samhället och människorna som lever i det. Här studerar du samhälleliga fenomen på lokal, nationell och internationell nivå, och lär dig att förstå och förklara dem. Lev inte bara i världen – lär dig att påverka den!

Antagningsgräns
260-267,5 p - se resp inriktning

Antagningsgräns, median
267,5-292,5 - se resp inriktning

Högskolebehörighet
Ja

Andel elever med gymnasie­examen
95%

Inriktningar

Om programmet

Passar dig som

Passar dig som vill påverka och utveckla samhället och världen till det bättre.

Vanliga framtidsyrken

Psykolog, socionom, lärare, jurist, polis, ekonom, journalist eller vill engagera dig politiskt.

Personal & lärare

Porträttfoto av Camilla Bergman

Camilla Bergman

Biträdande rektor, Skolledning

camilla.bergman@botkyrka.se

070 880 40 77

Bitr. rektor: Estetiska- humanistiska och samhällsprogrammet, biblioteket och internationella utbyten

Porträttfoto av Thomas Strandquist

Thomas Strandquist (TST)

Lärare, Program- och alagsansvarig

thomas.strandquist@botkyrka.se

Programansvarig: Samhällsvetenskapliga programmet, samhällskunskap och historia

Porträttfoto av Andrea Ekström

Andrea Ekström (AEM)

Lärare, Program- och alagsansvarig

andrea.ekstrom@botkyrka.se

Programansvarig för Samhällsvetenskapliga programmet, engelska och naturkunskap

Porträttfoto av Natalie Gabriel Fermano

Natalie Gabriel Fermano (NGA)

Lärare

natalie.gabriel.fermano@botkyrka.se

Engelska och religion

Porträttfoto av Jonna Timlin

Jonna Timlin (JTI)

Lärare

jonna.timlin@botkyrka.se

Svenska och psykologi.

Porträttfoto av Elsa Runnquist

Elsa Runnquist (ERU)

Lärare

elsa.runnquist@botkyrka.se

Svenska och SVA, svenska som andraspråk

Porträttfoto av Isabella Bjelkstrand

Isabella Bjelkstrand (IBJ)

Lärare

isabella.bjelkstrand@botkyrka.se

Spanska och engelska.

Porträttfoto av Kajsa Westin

Kajsa Westin (KWE)

Lärare

kajsa.westin@botkyrka.se

Spanska

Porträttfoto av Anders Österholm

Anders Österholm (AÖS)

Lärare

anders.osterholm@botkyrka.se

Samhällskunskap och historia

Porträttfoto av Emma Ross

Emma Ross (ERO)

Lärare

emma.ross@botkyrka.se

Matematik

Porträttfoto av Linn Ramsin

Linn Ramsin

Lärare

linn.ramsin@botkyrka.se

Idrottämnen och engelska