Samhälls­vetenskapling inriktning

Denna inriktning erbjuder en fördjupning i de riktigt stora samhällsfrågorna. När du tar examen härifrån har du inte bara gedigna kunskaper i samhällskunskap, historia, religion, filosofi och geografi, utan kommer även ha läst kurser som internationella relationer och humanistisk specialisering.

Antagningsgräns
260

Antagningsgräns, median
277

Högskolebehörighet
Ja, möljligt

Andel elever med gymnasie­examen
95 %

Schema
Visa schema

Poängplan (kurser)
Visa poängplan

Om inriktningen

Det här gör vi

  • Minister för en dag. Här är vi på ett rollspel om demokrati och internationella relationer som arrangeras av Folk och Försvar.
  • Vi har ett samarbete med en skola i nederländska Zwolle, detta inom ramen för gymnasiearbetet. Nederländerna besöks under årskurs tre.
  • På Samhällsprogrammet belyser vi ständigt globala frågor med hjälp av intressanta gästföreläsningar och studiebesök på t ex på Utrikespolitiska institutet.

Frågor & svar

Du kan faktiskt söka de flesta utbildningar! Med en gymnasieexamen från samhällsprogammet är du behörig till alla humanistiska och samhällsvetenskapliga program och kurser. Du kommer dessutom vara lite extra väl förberedd för utbildningar som rör samhället och omvärlden, som till exempel statsvetenskap, nationalekonomi och miljövetenskap. Om du vill läsa en naturvetenskaplig utbildning kan du komplettera din examen med ett tekniskt basår.

Som samhällsvetare får du en bred kompetens och samhällsprogrammet ger dig goda förutsättningar att ta dig an en mängd olika fält och yrken. Vi har haft elever som har valt att utbilda sig till alltifrån sjuksköterskor till jurister, statsvetare, lärare och poliser. Listan på möjliga yrken kan göras lång!

Det gör det! Vi har partnerskolor i Europa och har haft utbyten med skolor i Nederländerna, Portugal, Norge, Rumänien och Turkiet. Vi har dessutom flera elever som har valt att genomföra studier till sina gymnasiearbeten utomlands.

Personal & lärare

Porträttfoto av Camilla Bergman

Camilla Bergman

Biträdande rektor, Skolledning

camilla.bergman@botkyrka.se

070 880 40 77

Bitr. rektor: Estetiska- humanistiska och samhällsprogrammet, biblioteket och internationella utbyten

Porträttfoto av Thomas Strandquist

Thomas Strandquist (TST)

Lärare, Program- och alagsansvarig

thomas.strandquist@botkyrka.se

Programansvarig: Samhällsvetenskapliga programmet, samhällskunskap och historia

Porträttfoto av Andrea Ekström

Andrea Ekström (AEM)

Lärare, Program- och alagsansvarig

andrea.ekstrom@botkyrka.se

Programansvarig för Samhällsvetenskapliga programmet, engelska och naturkunskap

Porträttfoto av Natalie Gabriel Fermano

Natalie Gabriel Fermano (NGA)

Lärare

natalie.gabriel.fermano@botkyrka.se

Engelska och religion

Porträttfoto av Jonna Timlin

Jonna Timlin (JTI)

Lärare

jonna.timlin@botkyrka.se

Svenska och psykologi.

Porträttfoto av Elsa Runnquist

Elsa Runnquist (ERU)

Lärare

elsa.runnquist@botkyrka.se

Svenska och SVA, svenska som andraspråk

Porträttfoto av Isabella Bjelkstrand

Isabella Bjelkstrand (IBJ)

Lärare

isabella.bjelkstrand@botkyrka.se

Spanska och engelska.

Porträttfoto av Kajsa Westin

Kajsa Westin (KWE)

Lärare

kajsa.westin@botkyrka.se

Spanska

Porträttfoto av Anders Österholm

Anders Österholm (AÖS)

Lärare

anders.osterholm@botkyrka.se

Samhällskunskap och historia

Porträttfoto av Emma Ross

Emma Ross (ERO)

Lärare

emma.ross@botkyrka.se

Matematik

Porträttfoto av Linn Ramsin

Linn Ramsin

Lärare

linn.ramsin@botkyrka.se

Idrottämnen och engelska