Beteende­vetenskaplig inriktning

Denna inriktning riktar sig till dig som är intresserad av människan, våra relationer och vårt beteende. Förutom en gedigen utbildning i samhällskunskap, historia, religion och filosofi får du som elev på sam-beteende fördjupa dig lite extra i psykologi, sociologi, ledarskap och kommunikation.

Antagningsgräns
267,5

Antagningsgräns, median
292,5

Högskolebehörighet
Ja, möljligt

Andel elever med gymnasie­examen
95 %

Schema
Visa schema

Poängplan (kurser)
Visa poängplan

Om inriktningen

Det här gör vi

  • Vi har ett samarbete med en skola i nederländska Zwolle, detta inom ramen för gymnasiearbetet. Nederländerna besöks under årskurs tre.
  • På Samhällsprogrammet belyser vi ständigt globala frågor med hjälp av intressanta gästföreläsningar och studiebesök på t ex på Utrikespolitiska institutet.
  • På vår Beteendevetenskapliga inriktning läser du som elev maximalt med gymnasiepoäng i ämnet psykologi.

Frågor & svar

Samhällsprogrammet med beteendeinriktning är en bred utbildning som ger behörighet till de flesta högskole- och universitetsutbildningar. Med en gymnasieexamen härifrån kan du läsa alla humanistiska och samhällsvetenskapliga program och kurser. Du kommer dessutom vara lite extra väl förberedd för utbildningar som rör människan och hennes beteende, som till exempel psykologi, kriminologi och sociologi. Om du vill läsa en naturvetenskaplig utbildning kan du komplettera din examen med ett tekniskt basår.

Beteendeinriktningen ger dig en bred kompetens och goda förutsättningar att jobba inom många olika områden. Några exempel på yrken som våra gamla elever har valt att utbilda sig till är socionom, lärare och psykolog.

Det gör det! Vi har partnerskolor i Europa och har haft utbyten med skolor i Nederländerna, Portugal, Norge, Rumänien och Turkiet. Vi har dessutom flera elever som har valt att genomföra studier till sina gymnasiearbeten utomlands.

Personal & lärare

Porträttfoto av Camilla Bergman

Camilla Bergman

Biträdande rektor, Skolledning

camilla.bergman@botkyrka.se

070 880 40 77

Bitr. rektor: Estetiska- humanistiska och samhällsprogrammet, biblioteket och internationella utbyten

Porträttfoto av Thomas Strandquist

Thomas Strandquist (TST)

Lärare, Program- och alagsansvarig

thomas.strandquist@botkyrka.se

Programansvarig: Samhällsvetenskapliga programmet, samhällskunskap och historia

Porträttfoto av Andrea Ekström

Andrea Ekström (AEM)

Lärare, Program- och alagsansvarig

andrea.ekstrom@botkyrka.se

Programansvarig för Samhällsvetenskapliga programmet, engelska och naturkunskap

Porträttfoto av Natalie Gabriel Fermano

Natalie Gabriel Fermano (NGA)

Lärare

natalie.gabriel.fermano@botkyrka.se

Engelska och religion

Porträttfoto av Jonna Timlin

Jonna Timlin (JTI)

Lärare

jonna.timlin@botkyrka.se

Svenska och psykologi.

Porträttfoto av Elsa Runnquist

Elsa Runnquist (ERU)

Lärare

elsa.runnquist@botkyrka.se

Svenska och SVA, svenska som andraspråk

Porträttfoto av Isabella Bjelkstrand

Isabella Bjelkstrand (IBJ)

Lärare

isabella.bjelkstrand@botkyrka.se

Spanska och engelska.

Porträttfoto av Kajsa Westin

Kajsa Westin (KWE)

Lärare

kajsa.westin@botkyrka.se

Spanska

Porträttfoto av Anders Österholm

Anders Österholm (AÖS)

Lärare

anders.osterholm@botkyrka.se

Samhällskunskap och historia

Porträttfoto av Emma Ross

Emma Ross (ERO)

Lärare

emma.ross@botkyrka.se

Matematik

Porträttfoto av Linn Ramsin

Linn Ramsin

Lärare

linn.ramsin@botkyrka.se

Idrottämnen och engelska