AST-stödet

För dig med diagnosen högfungerande autism erbjuder Tumba gymnasium anpassat studieupplägg på två högskoleförberedande program (teknik och samhällsvetenskap), samt introduktionsprogrammet (IM). För att få behörighet till oss måste man ansöka med bilaga. Studievägledaren på din skola hjälper dig.

Poängplan (kurser)
Visa poängplan

Om programmet

Inriktningar

Frågor & svar

Ja, hos oss läser du minst tre mattekurser och har möjlighet att läsa upp till fem och det är högt tempo. Så du måste åtminstone gilla matte och verkligen vilja lära dig.

Individuella val och språkval läses i grupper som kan vara större. Alla andra kurser läser du i mindre grupp.

Våra klassrum ligger avskilt på skolan som andra elever inte har tillgång till. På enheten finns det fyra klassrum och ett uppehållsrum. Klassrummen är ljusa, välbelysta och sparsamt inredda.

Nej, du kan välja bland alla tre inriktningarna men av tekniska skäl måste du först söka in till IT-inriktningen för att sedan byta.

Kontakta Patrik Larsson Häll som är enhetsansvarig på AST-enheten.
patrik.larsson.hall@botkyrka.se
tel: 073-311 95 36

Personal & lärare

Porträttfoto av Paula Stenberg

Paula Stenberg

Biträdande rektor, Skolledning

paula.stenberg@botkyrka.se

070 889 18 46

Bitr. rektor: Introduktions- och Restaurangprogrammet, Aspbergerstödet, TG:s schemaläggning

Porträttfoto av Patrik Häll Larsson

Patrik Häll Larsson (PLA)

Lärare, Program- och alagsansvarig

patrik.larsson.hall@botkyrka.se

070 226 43 42

Koordinator för AST-stödet, idrottsämnen

Porträttfoto av Nader Sani

Nader Sani (NSA)

Lärare

nader.bakhtiari-sani@botkyrka.se

Psykologi, religion och samhällsvetenskap

Porträttfoto av Marianne Lundberg

Marianne Lundberg (MLU)

Lärare

marianne.lundberg@botkyrka.se

Engelska och svenska

Porträttfoto av Ulrika Konstig

Ulrika Konstig (UJO)

Lärare

ulrika.konstig@botkyrka.se

070 226 43 42

Svenska och mediekommunikation

Porträttfoto av Stefan Donath

Stefan Donath (SDO)

Lärare

stefan.donath@botkyrka.se

Matematik och fysik

Porträttfoto av Helena Björve

Helena Björve (HBJ)

Lärare

helena.bjorve@botkyrka.se

070 226 43 42

SO, geografi, historia och religion

Porträttfoto av Daniel Peterson

Daniel Peterson (DPE)

Lärare

daniel.peterson@botkyrka.se

070 226 43 42

Matematik och kemi

Porträttfoto av Fredrik Lundin

Fredrik Lundin (FLN)

Lärare

fredrik.lundin@botkyrka.se

070 226 43 42

Svenska och psykologi, specialpedagog

Porträttfoto av Elaine Kriisa

Elaine Kriisa (EKR)

elaine.kriisa@botkyrka.se

070 226 43 42

Samhällskunskap och religion