Samhälls­programmet på AST-enheten

Samhällsvetenskap handlar om demokrati, kommunikation, beteendevetenskap, etik, genus och hållbar utveckling. Du studerar hur det som sker i samhället kan förklaras och påverkas, både på lokal och global nivå. Utbildningen genomsyras av ett kritiskt förhållningssätt till källor och information.

Schema
Visa schema

Poängplan (kurser)
Visa poängplan

Om inriktningen

Personal & lärare

Porträttfoto av Paula Stenberg

Paula Stenberg

Biträdande rektor, Skolledning

paula.stenberg@botkyrka.se

070 889 18 46

Bitr. rektor: Introduktions- och Restaurangprogrammet, Aspbergerstödet, TG:s schemaläggning

Porträttfoto av Patrik Häll Larsson

Patrik Häll Larsson (PLA)

Lärare, Program- och alagsansvarig

patrik.larsson.hall@botkyrka.se

070 226 43 42

Koordinator för AST-stödet, idrottsämnen

Porträttfoto av Carina Gädda

Carina Gädda (CAGÄ06)

Lärare

carina.gadda@botkyrka.se

Historia, samhällskunskap

Porträttfoto av Simon Carlsson

Simon Carlsson (SICA21)

Lärare

simon.carlsson@botkyrka.se

Samhällskunskap och historia

Porträttfoto av Ulrika Åkerman Brodvall

Ulrika Åkerman Brodvall (ULÅK08)

Lärare

ulrika.akerman.broddvall@botkyrka.se

Historia och religion

Porträttfoto av Moa Hällström

Moa Hällström (MOHA24)

Lärare

moa.hallstrom@botkyrka.se

Estetämnen

Porträttfoto av Marianne Lundberg

Marianne Lundberg (MLU)

Lärare

marianne.lundberg@botkyrka.se

Engelska och svenska

Porträttfoto av Ulrika Konstig

Ulrika Konstig (UJO)

Lärare

ulrika.konstig@botkyrka.se

070 226 43 42

Svenska och mediekommunikation

Porträttfoto av Stefan Donath

Stefan Donath (SDO)

Lärare

stefan.donath@botkyrka.se

Matematik och fysik

Porträttfoto av Helena Björve

Helena Björve (HBJ)

Lärare

helena.bjorve@botkyrka.se

070 226 43 42

SO, geografi, historia och religion

Porträttfoto av Daniel Peterson

Daniel Peterson (DPE)

Lärare

daniel.peterson@botkyrka.se

070 226 43 42

Matematik och kemi