Estetiska programmet Bild och form på AST-enheten

Är du intresserad av bild och befinner dig på autismspektrat? Här kommer du att teckna, måla, animera och fotografera samtidigt som du får en högskoleförberedande utbildning. Med hjälp av erfarna lärare och i en mindre elevgrupp har du möjlighet att utveckla ditt eget visuella uttryck och bildspråk

Antagningsgräns
Nystartat program

Antagningsgräns, median
Nystartat program

Högskolebehörighet
ja

Poängplan (kurser)
Visa poängplan

Om inriktningen

Passar dig som

-Vill arbeta med ditt eget konstnärliga uttryck. Utbildningen är en kreativ och konstnärlig inriktning, där du får stora möjligheter att fördjupa dig inom det område du själv är mest intresserad av. Konstteori, analys och utställningsarbete vävs ihop med det praktiska arbetet för att fördjupa dina kunskaper och göra det möjligt att hitta din egen röst och ditt eget personliga konstnärliga uttryck inom såväl klassiska som digitala tekniker. - Mår bäst i mindre grupp med mycket lärarstöd. Undervisningen är anpassad och utformad efter dig med högfungerande autism, vilket bland annat innebär extra tydliga och avgränsade instruktioner.

Vanliga framtidsyrken

För dig med djup visuell kompetens är möjligheterna många. Under utbildningen bygger du din portfolio som kan användas vid ansökan till högre konstnärliga studier. Du kan gå vidare inom yrken som animatör, illustratör, grafisk formgivare, scenograf, dekoratör, speldesigner eller konstnär. Estetiska programmet ger dig behörighet att studera på högskola inom exempelvis de samhällsvetenskapliga områdena, där kunskaper i kommunikation och förmåga att tänka kreativt värderas högt.

Personal & lärare

Porträttfoto av Paula Stenberg

Paula Stenberg

Biträdande rektor, Skolledning

paula.stenberg@botkyrka.se

070 889 18 46

Bitr. rektor: Introduktions- och Restaurangprogrammet, Aspbergerstödet, TG:s schemaläggning

Porträttfoto av Patrik Häll Larsson

Patrik Häll Larsson (PLA)

Lärare, Program- och alagsansvarig

patrik.larsson.hall@botkyrka.se

070 226 43 42

Koordinator för AST-stödet, idrottsämnen

Porträttfoto av Nader Sani

Nader Sani (NSA)

Lärare

nader.bakhtiari-sani@botkyrka.se

Psykologi, religion och samhällsvetenskap

Porträttfoto av Marianne Lundberg

Marianne Lundberg (MLU)

Lärare

marianne.lundberg@botkyrka.se

Engelska och svenska

Porträttfoto av Ulrika Konstig

Ulrika Konstig (UJO)

Lärare

ulrika.konstig@botkyrka.se

070 226 43 42

Svenska och mediekommunikation

Porträttfoto av Stefan Donath

Stefan Donath (SDO)

Lärare

stefan.donath@botkyrka.se

Matematik och fysik

Porträttfoto av Helena Björve

Helena Björve (HBJ)

Lärare

helena.bjorve@botkyrka.se

070 226 43 42

SO, geografi, historia och religion

Porträttfoto av Daniel Peterson

Daniel Peterson (DPE)

Lärare

daniel.peterson@botkyrka.se

070 226 43 42

Matematik och kemi

Porträttfoto av Fredrik Lundin

Fredrik Lundin (FLN)

Lärare

fredrik.lundin@botkyrka.se

070 226 43 42

Svenska och psykologi, specialpedagog

Porträttfoto av Elaine Kriisa

Elaine Kriisa (EKR)

elaine.kriisa@botkyrka.se

070 226 43 42

Samhällskunskap och religion