Estetiska programmet Bild & Form - Animation

På denna unika spetsutbildning kommer du att, parallellt med dina andra ämnen, få animera, teckna, måla och skulptera under hela din gymnasietid. Tillsammans med andra elever från hela landet och erfarna lärare har du möjlighet att stärka och utveckla ditt eget visuella uttryck och bildspråk.

Antagningsgräns
565 p

Antagningsgräns, median
585 p

Högskolebehörighet
Ja

Andel elever med gymnasie­examen
93 %

Schema
Visa schema

Poängplan (kurser)
Visa poängplan

Om inriktningen

Passar dig som

Vill arbeta med ditt eget konstnärliga uttryck. Utbildningen är en kreativ och konstnärlig inriktning med animation som fördjupning, där också konsten är en viktig del. Konstteori, analys och utställningsarbete vävs ihop med det praktiska arbetet för att fördjupa dina kunskaper i bildskapande och göra det möjligt att hitta din egen röst och ditt eget personliga konstnärliga uttryck inom såväl klassiska som digitala tekniker.

Vanliga framtidsyrken

För dig med djup visuell kompetens är möjligheterna många. Under utbildningen bygger du din portfolio som kan användas vid ansökan till högre konstnärliga studier. Du kan gå vidare inom yrken som animatör, illustratör, grafisk formgivare, scenograf, dekoratör, speldesigner eller konstnär. Estetiska programmet ger dig behörighet att studera på högskola inom exempelvis de samhällsvetenskapliga områdena, där kunskaper i kommunikation och förmåga att tänka kreativt värderas högt.

Det här gör vi

  • Elevarbete
  • Karaktärsdesign
  • Elevarbete
  • Serie

Personal & lärare

Porträttfoto av Camilla Bergman

Camilla Bergman

Biträdande rektor, Skolledning

camilla.bergman@botkyrka.se

070 880 40 77

Bitr. rektor: Estetiska- humanistiska och samhällsprogrammet, biblioteket och internationella utbyten

Porträttfoto av Max Romell

Max Romell (MRO)

Lärare, Program- och alagsansvarig

max.romell@botkyrka.se

Programansvarig för Estetprogrammet, tyska och engelska

Porträttfoto av Paul Jansson

Paul Jansson (PJN)

Lärare

paul.jansson@botkyrka.se

070 866 93 25

Bild, form och animation

Porträttfoto av Petra Karlsson

Petra Karlsson (PKA)

Lärare

petra.karlsson@botkyrka.se

Idrottsämnen

Porträttfoto av Christofer Ahde

Christofer Ahde (CAH)

Lärare

christofer.ahde@botkyrka.se

070 894 26 81

Medieämnen bild/form/animation

Porträttfoto av Rebecka Beran

Rebecka Beran (RBE)

Lärare

rebecka.beran@botkyrka.se

070 894 54 31

Bildämnen

Porträttfoto av Åsa Lennström

Åsa Lennström (ÅLE)

Lärare

asa.lennstrom@botkyrka.se

Engelska och svenska

Porträttfoto av Camilla Wretljung Alonso

Camilla Wretljung Alonso (CWR)

Lärare

camilla.wretljung.alonso@botkyrka.se

Svenska, teater och spanska

Porträttfoto av Roger Syrén

Roger Syrén (RSY)

Lärare

roger.syren@botkyrka.se

Samhällskunskap och historia

Porträttfoto av Dario Tota

Dario Tota (DTO)

Lärare

dario.tota@botkyrka.se

Svenska, historia, latin och människans språk

Porträttfoto av Hannes Vestberg

Hannes Vestberg (HVE)

Lärare

hannes.vestberg@botkyrka.se

Matematik

Porträttfoto av Rebecka Llerena

Rebecka Llerena (RLL)

Lärare

rebecka.llerena@botkyrka.se

Bild, form, animation