El & Energi­programmet

Det behövs välutbildade elektriker och IT-specialister förberedda för framtidens arbetsmarknad. Vi utbildar med höga ambitioner och goda resultat. Två populära inriktningar erbjuds, elteknik och dator- och kommunikationsteknik, som ger dig möjlighet till jobb eller vidare studier efter examen.

Antagningsgräns
222,5 p

Antagningsgräns, median
242,5 p

Högskolebehörighet
Ja - möjligt att välja

Andel elever med gymnasie­examen
100 %

Inriktningar

Om programmet

Passar dig som

Utbildningen passar dig som gillar att förena teori och praktik, tycker om problemlösning och vill ha möjlighet till välbetalt arbete direkt efter gymnasiet.

Vanliga framtidsyrken

Installationselektriker | Larmtekniker | Hisstekniker | Distributionselektriker | | Programmerare | IT-tekniker | Nätverkstekniker

Personal & lärare

Porträttfoto av Andreas Hammarstedt

Andreas Hammarstedt

Biträdande rektor, Skolledning

andreas.hammarstedt@botkyrka.se

070 886 15 44

Bitr. rektor för Fordons- och El- och energiprogrammet, Nationella idrottsutbildningar, LIP/LIU

Porträttfoto av Lennart Fredriksson

Lennart Fredriksson (LFR)

Lärare, Program- och alagsansvarig

lennart.fredriksson@botkyrka.se

Programansvarig för Elprogrammet. El-ämnen

Porträttfoto av Towhid Kashefi

Towhid Kashefi (TKA)

Lärare

towhid.kashefi@botkyrka.se

Matematik

Porträttfoto av Marcus Weiderstål

Marcus Weiderstål (MWE)

Lärare

marcus.weiderstal@botkyrka.se

Datorämnen, webbteknik och programmering

Porträttfoto av Anton Åkerström

Anton Åkerström (AÅK)

Lärare

anton.akerstrom@botkyrka.se

070 886 13 08

Idrottsämnen, Licensierad fystränare, ansvarig för LIP LIU

Porträttfoto av Christer Lundholm

Christer Lundholm (CLU)

Lärare

christer.lundholm@botkyrka.se

El- och teknikämnen

Porträttfoto av Martin Norrbom

Martin Norrbom (MNO)

Lärare

martin.huzevka.norrbom@botkyrka.se

El-ämnen

Porträttfoto av Lena Asplund

Lena Asplund (LAS)

Lärare

lena.asplund@botkyrka.se

Svenska och engelska

Porträttfoto av Jim Jäger

Jim Jäger (JJÄ)

Lärare

jim.jager@botkyrka.se

El-ämnen

Porträttfoto av Tomas  Berfors

Tomas  Berfors (TBF)

Lärare

tomas.berfors@botkyrka.se

Sociologi och historia

Porträttfoto av Johan Blomberg

Johan Blomberg (JBG)

Lärare

johan.blomberg@botkyrka.se

Samhällskunskap och religion

Porträttfoto av Jurij Sacharov

Jurij Sacharov (JUS)

Lärare

jurij.sacharov@botkyrka.se

El- och teknikämnen

Porträttfoto av Sebastian Gäll

Sebastian Gäll (SGÄ)

Lärare

sebastian.gall@botkyrka.se

El-ämnen

Porträttfoto av Hanna Johnson

Hanna Johnson (HJO)

Lärare

hanna.johnson@botkyrka.se

Engelska och svenska