Dator- och kommunikations­teknik

På inriktningen Dator- och kommunikationsteknik får du lära dig allt om datorer. Du läser kurser inom hårdvara, mjukvara och nätverksteknik. Vi erbjuder en bred it-utbildning som ger gedigna baskunskaper inom hela it-området samtidigt får du moderna spetskunskaper vi vet branschen efterfrågar.

Antagningsgräns
222,5

Högskolebehörighet
Ja, möjligt.

Om inriktningen

Passar dig som

Gillar datorer, programmering och problemlösning.

Vanliga framtidsyrken

Programmerare | IT-tekniker | Webbutvecklare | Apputvecklare | Nätverkstekniker | Systemadministratör | IT-säkerhetstekniker | DevOps

Personal & lärare

Porträttfoto av Andreas Hammarstedt

Andreas Hammarstedt

Biträdande rektor, Skolledning

andreas.hammarstedt@botkyrka.se

070 886 15 44

Bitr. rektor för Fordons- och El- och energiprogrammet, Nationella idrottsutbildningar, LIP/LIU

Porträttfoto av Lennart Fredriksson

Lennart Fredriksson (LFR)

Lärare, Program- och alagsansvarig

lennart.fredriksson@botkyrka.se

Programansvarig för Elprogrammet. El-ämnen

Porträttfoto av Towhid Kashefi

Towhid Kashefi (TKA)

Lärare

towhid.kashefi@botkyrka.se

Matematik

Porträttfoto av Marcus Weiderstål

Marcus Weiderstål (MWE)

Lärare

marcus.weiderstal@botkyrka.se

Datorämnen, webbteknik och programmering

Porträttfoto av Anton Åkerström

Anton Åkerström (AÅK)

Lärare

anton.akerstrom@botkyrka.se

070 886 13 08

Idrottsämnen, Licensierad fystränare, ansvarig för LIP LIU

Porträttfoto av Christer Lundholm

Christer Lundholm (CLU)

Lärare

christer.lundholm@botkyrka.se

El- och teknikämnen

Porträttfoto av Martin Norrbom

Martin Norrbom (MNO)

Lärare

martin.huzevka.norrbom@botkyrka.se

El-ämnen

Porträttfoto av Lena Asplund

Lena Asplund (LAS)

Lärare

lena.asplund@botkyrka.se

Svenska och engelska

Porträttfoto av Jim Jäger

Jim Jäger (JJÄ)

Lärare

jim.jager@botkyrka.se

El-ämnen

Porträttfoto av Tomas  Berfors

Tomas  Berfors (TBF)

Lärare

tomas.berfors@botkyrka.se

Sociologi och historia

Porträttfoto av Johan Blomberg

Johan Blomberg (JBG)

Lärare

johan.blomberg@botkyrka.se

Samhällskunskap och religion

Porträttfoto av Jurij Sacharov

Jurij Sacharov (JUS)

Lärare

jurij.sacharov@botkyrka.se

El- och teknikämnen

Porträttfoto av Sebastian Gäll

Sebastian Gäll (SGÄ)

Lärare

sebastian.gall@botkyrka.se

El-ämnen

Porträttfoto av Hanna Johnson

Hanna Johnson (HJO)

Lärare

hanna.johnson@botkyrka.se

Engelska och svenska