Ekonomi­programmet

Ekonomiprogrammet på TG är ett flaggskepp på vägen mot högskolan. Välj den av våra tre inriktningar som intresserar dig mest: Ek-företagande, EK- juridik eller EK-spets i finansekonomi (FINEK). Alla elever läser samma ekonomiska basår och i årskurs två och tre fördjupar du dig inom vald inriktning.

Antagningsgräns
257,5–280 p - se resp inriktning

Antagningsgräns, median
282,5–292,5 p - se resp inriktning

Högskolebehörighet
Ja

Andel elever med gymnasie­examen
88-100 % - se resp inriktning

Schema
Visa schema

Inriktningar

Om programmet

Passar dig som

Våra inriktningar passar olika personligheter. Från dig som vill göra en internationell karriär på ett stort företag till dig som vill starta ett eget företag. Men gemensamt är att de förbereder dig för universitetet och du kommer trivas här om du har ambition och nyfikenhet kring hur företag fungerar.

Vanliga framtidsyrken

Ekonomiprogrammet ger dig en bred bas att bygga vidare på och goda möjligheter att vidareutbilda dig inom det du är intresserad av. Med behörighet till populära eftergymnasiala utbildningar kan du studera vidare för att i framtiden exempelvis bli verksam som företagare eller entreprenör, i rättssalen som åklagare, advokat eller domare eller inom näringslivet som managementkonsult, produktchef eller marknadsansvarig.

Det här gör vi

  • År ett kallar vi för ett ekonomiskt basår. Du får då möjlighet att prova på de olika inriktningarna och läsa både ekonomi, finansekonomi och juridik.
  • Väljer du en företagsekonomisk inriktning kommer din klass ha mentorer från PWC, ett multinationellt revisions- och konsultföretag.
  • Våra juridikelever träffar advokatbyrån Massi under alla åren och har chans till praktikplats år 3
  • Som företagsekonom kommer du starta ditt egna företag i årskurs tre.
  • På juridikinriktningen kommer du besöka Stockholms universitet och testa dina kunskaper i ett rättegångsspel
  • I trean åker vissa av våra jurister till Haag och besöker den internationella domstolen ICC
  • År två kommer både ekonomer och jurister stärka sin förståelse för internationella relationer genom ett FN-rollspel
  • Med inriktningen finansiell ekonomi kommer du ta dina första högskolepoäng redan år 3 går en kurs och gör ditt gymnasiearbete på KTH

Personal & lärare

Porträttfoto av Maria Brandin

Maria Brandin (MBN)

Lärare, Program- och alagsansvarig

maria.brandin@botkyrka.se

Programansvarig för Ekonomiprogrammet, engelska och svenska

Porträttfoto av Simon Machado

Simon Machado (SWR)

Lärare, Program- och alagsansvarig

simon.machado@botkyrka.se

Programansvarig för ekonomiprogrammet, svenska och historia

Porträttfoto av Ulf Hallberg

Ulf Hallberg (UHA)

Lärare

ulf.hallberg@botkyrka.se

Idrottsämnen

Porträttfoto av Sinan Delen

Sinan Delen (SDE)

Lärare

sinan.delen@botkyrka.se

Matematik

Porträttfoto av Israel Nunez Berrios

Israel Nunez Berrios (INU)

Lärare

israel.nunez.berrios@botkyrka.se

Spanska och samhällskunskap

Porträttfoto av Fatima Hadj-Ali

Fatima Hadj-Ali (FHA)

Lärare

fatima.hadj-ali@botkyrka.se

Engelska och svenska

Porträttfoto av Sara  Gårdmo

Sara  Gårdmo (SGÅ)

Lärare

sara.gardmo@botkyrka.se

Juridik, samhällskunskap och historia

Porträttfoto av Ellina Eriksson Dahlin

Ellina Eriksson Dahlin (EED)

Lärare

ellina.eriksson dahlin@botkyrka.se

Svenska och SVA, svenska som andraspråk

Porträttfoto av Patrik Kull

Patrik Kull (PKU)

Lärare

patrik.kull@botkyrka.se

Företagsekonomi

Porträttfoto av Anna Favati

Anna Favati (AFA)

Lärare

anna.favati@botkyrka.se

Naturkunskap och biologi

Porträttfoto av Adam Eriksson

Adam Eriksson (ADE)

Lärare

adam.eriksson@botkyrka.se

Ekonomiämnen och religion

Porträttfoto av Ebba Sköld

Ebba Sköld (ESK)

Lärare

ebba.skold@botkyrka.se

Ekonomi och samhällskunskap