Informations- & medieteknik

På Informations- och medieteknik lär du dig att skapa spel, program och hemsidor. Dessutom får du lära dig att bygga datorer och robotar. Vi jobbar främst med språken C#, HTML, CSS, JavaScript och PHP, men det viktiga för oss är inte språket utan att lära dig hur du tänker som en programmerare.

Antagningsgräns
270 p

Antagningsgräns, median
292,5 p

Högskolebehörighet
Ja

Andel elever med gymnasie­examen
100%

Poängplan (kurser)
Visa poängplan

Om inriktningen

Personal & lärare

Porträttfoto av Anna Lena Ygland

Anna Lena Ygland

Biträdande rektor, Skolledning

anna-lena.ygland@botkyrka.se

076 777 12 50

Bitr. rektor: Naturvetenskap- och teknikprogrammet, elevhälsan, lärarstudenter

Porträttfoto av Ana Granberg

Ana Granberg (AGR)

Lärare, Program- och alagsansvarig

ana.granberg@botkyrka.se

Programansvarig för Teknikprogrammet. teknikämnen och religion

Porträttfoto av Rabi Ousi

Rabi Ousi (ROU)

Lärare, Program- och alagsansvarig

rabi.ousi@botkyrka.se

Programansvarig för Teknik, fysik och matematik

Porträttfoto av Lars Waara

Lars Waara (LAW)

Lärare

lars.waara@botkyrka.se

Teknikämnen och arkitektur

Porträttfoto av Madeleine Botin

Madeleine Botin (MBT)

Lärare

madeleine.botin@botkyrka.se

Engelska, religion och svenska som andraspråk

Porträttfoto av Claes Carlström

Claes Carlström (CCR)

Lärare

claes.carlstrom@botkyrka.se

Datorteknik och svenska

Porträttfoto av Erik Leander

Erik Leander (ELE)

Lärare

erik.leander@botkyrka.se

Datorämnen, historia

Porträttfoto av Hanna Robertson

Hanna Robertson (HRO)

Lärare

hanna.robertson@botkyrka.se

Svenska och engelska

Porträttfoto av Caroline Hellström

Caroline Hellström (HMC)

Lärare

caroline.hellstrom1@botkyrka.se

TS2 certifierad, fd elithandbollsspelare, idrottsämnen, svenska

Porträttfoto av Mattias Lindström

Mattias Lindström (MLM)

Lärare

mattias.lindstrom@botkyrka.se

Tyska och engelska

Porträttfoto av Karmen Kolar Olofsson

Karmen Kolar Olofsson (KKO)

Lärare

karmen.kolar.olofsson@botkyrka.se

Matematik, teknik och datorämnen

Porträttfoto av Carl Lindén

Carl Lindén (CLI)

Lärare

carl.linden@botkyrka.se

Matematik och fysik

Porträttfoto av Anneli Wallin

Anneli Wallin (AWL)

Lärare

anneli.wallin@botkyrka.se

Matematik och fysik