Natur­vetenskaps­programmet

På TG:s Naturvetenskapsprogram guidar vi framtidens problemlösare. Tillsammans med studiemotiverade klasskamrater och lärare som älskar sitt jobb får du lära dig allt du behöver veta, en utbildning som ger dig alla möjligheter till högskolestudier och karriärer, både i Sverige och utomlands.

Antagningsgräns
300

Antagningsgräns, median
315

Högskolebehörighet
Ja

Andel elever med gymnasie­examen
97 %

Schema
Visa schema

Poängplan (kurser)
Visa poängplan

Om programmet

Passar dig som

Har du goda förkunskaper i matematik, biologi, fysik, kemi? Gillar du problemlösning? Trivs du med ett högt tempo? Då är naturvetenskapliga programmet något för dig. Dessutom har du vägen öppen för i alla utbildningar inom universitet och högskola.

Vanliga framtidsyrken

Många av Tumba gymnasiums naturelever studerar vidare till ingenjörer, läkare, farmaceuter, tandläkare, lärare, kemister och molekylärbiologer. Men självklart kan du likaväl utbilda dig till jurist, polis eller sjukgymnast. Kanske vill du bli expert på avancerad kriminalteknik i framtiden? Utbildningen ger behörighet till samtliga högskoleutbildningar i Sverige.

Inriktningar

Det här gör vi

  • Fältstudier kring Södertörn.
  • Studiebesök på Karolinska insitutet. Fördjupning i analytisk kemi.
  • Opponering av gymnasiearbeten.
  • Elever studerar antibiotikaresistenta bakterier.

Personal & lärare

Porträttfoto av Anna Lena Ygland

Anna Lena Ygland

Biträdande rektor, Skolledning

anna-lena.ygland@botkyrka.se

076 777 12 50

Bitr. rektor: Naturvetenskap- och teknikprogrammet, elevhälsan, lärarstudenter

Porträttfoto av Karin Haglund

Karin Haglund (KHA)

Lärare, Program- och alagsansvarig

karin.haglund@botkyrka.se

Programansvarig för Naturvetenskapliga programmet, fysik, kemi och matematik

Porträttfoto av Gennet Sätherlund

Gennet Sätherlund (GSÄ)

Lärare, Program- och alagsansvarig

gennet.satherlund@botkyrka.se

070 299 48 57

Programansvarig för Naturvetenskapliga programmet, samhällskunskap och engelska

Porträttfoto av Marianne Lundberg

Marianne Lundberg (MLU)

Lärare

marianne.lundberg@botkyrka.se

Engelska och svenska

Porträttfoto av Lisa Lundberg

Lisa Lundberg (LLU)

Lärare

lisa.lundberg@botkyrka.se

Idrottsämnen

Porträttfoto av Stina Widell

Stina Widell (SWI)

Lärare

stina.widell@botkyrka.se

Svenska, filosofi och italienska

Porträttfoto av Caroline Avebjörk

Caroline Avebjörk (CAV)

Lärare

caroline.avebjork@botkyrka.se

Svenska och svenska som andraspråk

Porträttfoto av Stefan Donath

Stefan Donath (SDO)

Lärare

stefan.donath@botkyrka.se

Matematik och fysik

Porträttfoto av Daniel Poland

Daniel Poland (DPO)

Lärare

daniel.poland@botkyrka.se

Biologi och naturkunskap

Porträttfoto av Zain Fendukly

Zain Fendukly (ZFE)

Lärare

zain.fendukly@botkyrka.se

Kemi och biologi

Porträttfoto av Gustav Mannerström

Gustav Mannerström (GMA)

Lärare

gustav.mannerstrom@botkyrka.se

Fysik och matematik

Porträttfoto av Simon Karlsson

Simon Karlsson (SIK)

Lärare

simon.karlsson@botkyrka.se

Matematik och fysik

Porträttfoto av Vanessa Frey

Vanessa Frey (VFR)

Lärare

vanessa.frey@botkyrka.se

Svenska som andraspråk och engelska

Porträttfoto av Lotta Floresten

Lotta Floresten (FLF)

Lärare

lotta.floresten@botkyrka.se

Matematik och fysik