Juridik

Inriktningen Juridik fokuserar på att förbereda dig inför universitetet. De flesta av våra elever har målet att fortsätta på en juristutbildning för att bli advokat, åklagare eller domare. Du lär dig lösa juridiska problem, använda ett juridiskt språk och läsa juridiska texter.

Antagningsgräns
265

Antagningsgräns, median
292,5

Högskolebehörighet
Ja

Andel elever med gymnasie­examen
88%

Om inriktningen

Passar dig som

Funderar du över vad som är rätt och fel? Vill du få en introduktion till de juridiska systemen? Juridikprogrammet är en inriktning för dig som är en problemlösare, gillar att diskutera, läsa och skapa ordning.

Vanliga framtidsyrken

Det de flesta tänker på är såklart att bli advokat, åklagare eller domare. Men juridisk kompetens efterfrågas på många ställen i samhället, t. ex. om du vill jobba med fastigheter, politik eller hjälporganisationer för att nämna några områden.

Det här gör vi

  • Rättegångsspel
    Vi besöker Stockholms universitet och testar vår juridiska förmåga i rättegångsspel
  • Åk3 på besök vid ICC i Haag. En viktig resa för att koppla ihop kursen internationell rätt och elevernas gymnasiearbeten.

Frågor & svar

Nej, juridik handlar om att lära sig hitta svar på frågor, inte kunna saker utantill.

Ja, det här programmet är en bra start. För att bli advokat läser du sedan vidare på universitetet.

Personal & lärare

Porträttfoto av Maria Brandin

Maria Brandin (MBN)

Lärare, Program- och alagsansvarig

maria.brandin@botkyrka.se

Programansvarig för Ekonomiprogrammet, engelska och svenska

Porträttfoto av Simon Machado

Simon Machado (SWR)

Lärare, Program- och alagsansvarig

simon.machado@botkyrka.se

Programansvarig för ekonomiprogrammet, svenska och historia

Porträttfoto av Ulf Hallberg

Ulf Hallberg (UHA)

Lärare

ulf.hallberg@botkyrka.se

Idrottsämnen

Porträttfoto av Sinan Delen

Sinan Delen (SDE)

Lärare

sinan.delen@botkyrka.se

Matematik

Porträttfoto av Israel Nunez Berrios

Israel Nunez Berrios (INU)

Lärare

israel.nunez.berrios@botkyrka.se

Spanska och samhällskunskap

Porträttfoto av Fatima Hadj-Ali

Fatima Hadj-Ali (FHA)

Lärare

fatima.hadj-ali@botkyrka.se

Engelska och svenska

Porträttfoto av Sara  Gårdmo

Sara  Gårdmo (SGÅ)

Lärare

sara.gardmo@botkyrka.se

Juridik, samhällskunskap och historia

Porträttfoto av Ellina Eriksson Dahlin

Ellina Eriksson Dahlin (EED)

Lärare

ellina.eriksson dahlin@botkyrka.se

Svenska och SVA, svenska som andraspråk

Porträttfoto av Patrik Kull

Patrik Kull (PKU)

Lärare

patrik.kull@botkyrka.se

Företagsekonomi

Porträttfoto av Anna Favati

Anna Favati (AFA)

Lärare

anna.favati@botkyrka.se

Naturkunskap och biologi

Porträttfoto av Adam Eriksson

Adam Eriksson (ADE)

Lärare

adam.eriksson@botkyrka.se

Ekonomiämnen och religion

Porträttfoto av Ebba Sköld

Ebba Sköld (ESK)

Lärare

ebba.skold@botkyrka.se

Ekonomi och samhällskunskap