Ekonomi

Inriktningen Ekonomi ger dig en bred kompetens inom ekonomi och företagande. Många av våra elever går vidare till högskolan direkt efter gymnasiet. Men den ger dig också praktisk och teoretisk kunskap i hur du startar och driver ett eget företag.

Antagningsgräns
257.5

Antagningsgräns, median
282.5

Högskolebehörighet
Ja

Andel elever med gymnasie­examen
88%

Om inriktningen

Passar dig som

Denna inriktning passar dig som är driven av drömmen att starta ett eget företag och vara din egna chef. Men samtidigt är det ett högskoleförberedande program, så siktar du på universitetet och en internationell karriär på ett stort företag, kommer vi ge dig verktygslådan för din framtid.

Vanliga framtidsyrken

Ekonomi är inte ett yrke, det är ett sätt att förstå hur saker fungerar. Listan på yrken kan därför göras lång. Men som ekonom är det vanligt att man jobbar som revisor, konsult, projektledare, inköpare, produktchef, inköpsansvarig eller analytiker.

Det här gör vi

  • UF
    Företaget Fransarbybecca UF vann årets tjänst för region Stockholm
  • UF2
    FreshKicks UF i sin grymma monter på mässan i Älvsjö
  • UF4
    Infinity clothing vann tävlingen The good talents i Botkyrka kommun

Frågor & svar

Du kommer behöva läsa upp till matematik 3 för att få högskolebehörighet. Men ekonomi som ämne i sig innehåller inte mycket matte.

Många fortsätter såklart och läser ekonomiprogram av olika slag, men vi har även elever som läser allt från lärarutbildningar till fastighetsingenjör.

Personal & lärare

Porträttfoto av Maria Brandin

Maria Brandin (MBN)

Lärare, Program- och alagsansvarig

maria.brandin@botkyrka.se

Programansvarig för Ekonomiprogrammet, engelska och svenska

Porträttfoto av Simon Machado

Simon Machado (SWR)

Lärare, Program- och alagsansvarig

simon.machado@botkyrka.se

Programansvarig för ekonomiprogrammet, svenska och historia

Porträttfoto av Ulf Hallberg

Ulf Hallberg (UHA)

Lärare

ulf.hallberg@botkyrka.se

Idrottsämnen

Porträttfoto av Sinan Delen

Sinan Delen (SDE)

Lärare

sinan.delen@botkyrka.se

Matematik

Porträttfoto av Israel Nunez Berrios

Israel Nunez Berrios (INU)

Lärare

israel.nunez.berrios@botkyrka.se

Spanska och samhällskunskap

Porträttfoto av Fatima Hadj-Ali

Fatima Hadj-Ali (FHA)

Lärare

fatima.hadj-ali@botkyrka.se

Engelska och svenska

Porträttfoto av Sara  Gårdmo

Sara  Gårdmo (SGÅ)

Lärare

sara.gardmo@botkyrka.se

Juridik, samhällskunskap och historia

Porträttfoto av Ellina Eriksson Dahlin

Ellina Eriksson Dahlin (EED)

Lärare

ellina.eriksson dahlin@botkyrka.se

Svenska och SVA, svenska som andraspråk

Porträttfoto av Patrik Kull

Patrik Kull (PKU)

Lärare

patrik.kull@botkyrka.se

Företagsekonomi

Porträttfoto av Anna Favati

Anna Favati (AFA)

Lärare

anna.favati@botkyrka.se

Naturkunskap och biologi

Porträttfoto av Adam Eriksson

Adam Eriksson (ADE)

Lärare

adam.eriksson@botkyrka.se

Ekonomiämnen och religion

Porträttfoto av Ebba Sköld

Ebba Sköld (ESK)

Lärare

ebba.skold@botkyrka.se

Ekonomi och samhällskunskap