Fantastiskt banrekord i årets TG-lopp

I utmärkt väder var det dags för 2022 års TG-lopp, en klassiker på drygt 4 km som det är en stor ära att vinna. I årets lopp stod Milian Hentschke i TE21A för en fantastiskt insats när han kom in på den makalösa tiden 12 minuter blankt! Även Axel Öberg 13:10 samt Axel Eriksson 14:08 stod för utmärkta insatser. På tjejsidan var det lika mellan förra årets vinnare Moa Forsberg NA21B samt nya stjärnskottet Maja Hyllenbom SA22SA på utmärkta tiden 17:36. Isa Ljungholm i EK20C kom in på en fin tredjeplats med tiden 17:47. 

TG själv – skolans berömda maskot – gjorde som flertalet elever: tävlade utifrån sina egna förutsättningar. Jag vann loppet mot mig själv, sa hen när hen kom i mål nästan en timma efter näst sista löpare. Jag trodde jag på en tid runt tre timmar, men överträffade mig själv med nästan en timma. Sannolikt får jag stå överst på pallen nästa år, sa TG på väg till duschen.