Arvid Green i ES23 är Årets spetselev 2026

 

Föreningen Sveriges spetsutbildningar delar varje år ut ett stipendium inom de estetiska programmen för att uppmärksamma de fantastiska studieprestationer som görs runt om i landet. Årets spetselev 2026 delades under högtidliga former ut till den glada stipendiaten Arvid Green i Tumba gymnasiums bibliotek torsdagen den 4 juni kl.12:30. Närvarade gjorde Botkyrka kommuns gymnasiechef Peter Bergström, som även var den som överlämnade diplomet, samt familj, vänner, rektorer, lärare, och skolkamrater. 

Efter ett inledande tal av rektorn vid Tumba gymnasiums estetiska program, David Månsson, lämnades ordet över till Botkyrkas gymnasiechef Peter Bergström som även han höll tal till stipendiaten och avslutade med att läsa juryns motivering till att just Arvid valts till årets stipendiat 2026. Peter Bergström överlämnade diplom och blommor som Arvid Green mottog stolt och möjligen lite generat, ackompanjerat av varma applåder. Arvid höll tacktal, fotograferades med diplomet och gratulerades av sina lärare som också höll tal. Alla är överens om att Arvid verkligen är en värdig vinnare av stipendiet. Arvid själv var stolt och lycklig!

Juryns motivering lyder:

Med nyfikenhet och lust att lära har Arvid, under sina tre år på bild- och formprogrammet med animationsprofil, genomfört avancerade projekt av hög konstnärlig kvalitet. Med en professionell inställning, god samarbetsförmåga och exceptionell hantverksskicklighet ser vi en ny stjärna tändas på den svenska animationshimlen. Med en positiv, nyfiken och konstruktiv inställning bidrar han till god stämning och hög arbetsmoral.

Arvids driv att lära sig så mycket som möjligt, hans utforskande, generösa och professionella attityd samt hans tekniska skicklighet gör honom till ”Årets spetselev 2026”.

Vi gratulerar Arvid till utnämningen Årets spetselev och önskar honom varmt lycka till i framtiden.