Beteende­vetenskap – Europeiska studier

Inriktningen Beteendevetenskap - Europeiska studier ger dig möjlighet att fördjupa dig i samhällsfrågor som sträcker sig utanför Sveriges gränser. Kanske kan just du hjälpa till att svara på de högst aktuella frågorna: Vad är egentligen Europa? Hur har det skapats och vart är det på väg?

Antagningsgräns
237,5

Antagningsgräns, median
272,5

Högskolebehörighet
Ja

Schema
Visa schema

Poängplan (kurser)
Visa poängplan

Om inriktningen

Personal & lärare

Porträttfoto av Camilla Bergman

Camilla Bergman

Biträdande rektor, Skolledning

camilla.bergman@botkyrka.se

070 880 40 77

Bitr. rektor: Estetiska- humanistiska och samhällsprogrammet, biblioteket och internationella utbyten

Porträttfoto av Ingrid Hedman

Ingrid Hedman (IHE)

Lärare, Program- och alagsansvarig

ingrid.hedman@botkyrka.se

Programansvarig för Humanistiska programmet. engelska och franska

Porträttfoto av Lauri Kuru

Lauri Kuru (LKU)

Lärare

lauri.kuru@botkyrka.se

Svenska och historia

Porträttfoto av Robert Kenndal

Robert Kenndal (RKE)

Lärare

robert.kenndal@botkyrka.se

Samhällsvetenskap och geografi

Porträttfoto av Helena Öjebrant

Helena Öjebrant (HÖJ)

Lärare

helena.ojebrandt@botkyrka.se

Idrottsämnen och naturkunskap

Porträttfoto av Tomas  Berfors

Tomas  Berfors (TBF)

Lärare

tomas.berfors@botkyrka.se

Sociologi och historia

Porträttfoto av Anneli Wallin

Anneli Wallin (AWL)

Lärare

anneli.wallin@botkyrka.se

Matematik och fysik